Internetoví giganti v Číne
Autor
Zmapovali jsme situaci v daleké Číně! Přečtěte si o nejdůležitějších hráčích na čínském trhu!
Pozor na cenzuru internetu
Při svých aktivitách na čínském trhu nesmíte zapomenout na určitá omezení v dostupnosti západních webů. Čínské úřady blokují zpravodajské weby, sociální sítě a další služby. Běžný uživatel v Číne musí zapomenout například na používání následujících webů:
- Google, Gmail a další související weby
- Youtube
- Vimeo
- SoundCloud
- The New York Times
- Bloomberg
Nejznámější e-shopy
Aliexpress
Tento obrovský e-shop patří do portfolia Alibaba Group a najdete v něm vše, na co si jen pomyslíte – oblečení, elektroniku, nábytek, hračky, pomůcky pro kutily a další věci. Věděli jste, že podle statistiky mBank nakupovali v roce 2015 Češi na internetu nejvíc právě v tomto čínském e-shopu?
Tinydeal
Obchod se zaměřuje převážně na elektroniku. Vybrat si můžete i z dalších kategorií, ale vyplatí se kupovat spíše levné drobnosti. Většinu zboží posílají zdarma.
Chinavasion
E-shop prodává výhradně elektroniku. V jeho nabídce najdete telefony, tablety, kamery, rozličné příslušenství nebo gadgety. V tomto obchodě se ovšem netěšte na nízké ceny – snaží se totiž prodávat jen kvalitní produkty. Ani dopravu zdarma nenabízí.
Sammy Deal
Obchod prodává módu. Pořídíte tu celý outfit včetně doplňků, šperků, hodinek a dalších věcí.
Nejpopulárnější sociální sítě/mikroblogy
(Sina) Weibo
Název čínské mikroblogovací platformy „Weibo“ znamená přímo „mikroblog“ a média občas používají tento výraz univerzálně navzdory tomu, že v Číně existuje vícero služeb s tímto přívlastkem (Tencent Weibo, Sohu Weibo atd.). Měsíčně tuto platformu využije až 176 milionů uživatelů.
RenRen
Čínskou sociální síť RenRen si oblíbili převážně studenti. V září 2014 ji aktivně používalo 44 milionů uživatelů.
Qzone (Tencent)
Některé části této rychle rostoucí služby jsou placené, ale i tak patří k oblíbeným platformám. V roce 2014 měla 645 milionů aktivních uživatelů.
Vyhledávače
Baidu
Bezkonkurenčně nejoblíbenější čínský vyhledávač má více než 80% podíl vyhledávání na trhu.
Instant messengery
- WeChat (Tencent) (500 milionů MAU*)
- QQim (Tencent) (576 milionů MAU*)
- Momo (Alibaba Group) (69 milionů MAU*)
*MAU = monthly active users
Analytika
Největší technologické firmy
Alibaba Group
Do portfolia skupiny patří např. B2B platforma alibaba.com, B2C platforma aliexpress, Taobao.com (alternativa k eBay), vlastní platební systém AliPay a mnoho dalších.
Tencent
Do portfolia této skupiny patří např. Instant messenger QQ, C2C platforma PaiPai, online hry, různé mobilní aplikace, sociální síť Qzone a další.
Baidu
Alternativa Googlu – portfolio zahrnuje mapy, cloud storage, encyklopedii, vyhledávač atd.
Zaujala vás některá z výše zmíněných služeb? Nebo už jste někdy z Číny nakupovali, případně rozvíjeli jiné aktivity? Podělte se s námi v diskuzi o vaše zkušenosti a tipy!